
Laboratorium Napędu i Sterowania Pneumatycznego wyposażone zostało w stanowiska dydaktyczne pozwalające na łączenie i uruchamianie podstawowych układów pneumatycznych i elektropneumatycznych. Uczestnicy zajęć mają możliwość zapoznania się z typowymi elementami stosowanymi w automatyce przemysłowej związanej z elementami i urządzeniami zasilanymi sprężonym powietrzem. Dzięki elastyczności stanowisk dydaktycznych w łatwy sposób można dostosować zakres prowadzonych zajęć do potrzeb i możliwości poszczególnych grup, od zajęć demonstracyjnych poprzez samodzielne uruchamianie układów, po indywidualne zajęcia w ramach realizacji prac inżynierskich i magisterskich.
W Laboratorium napędu i sterowania hydraulicznego prowadzi się badania z zakresu eksploatacji napędów hydraulicznych oraz nowoczesnych rozwiązań elektrohydraulicznych układów sterowania. Przy wykorzystaniu znajdującej się w laboratorium przekładni hydrostatycznej badana jest miedzy innymi efektywność zastosowanego typu i rodzaju regulatora w wymaganym zadaniu regulacji. Kolejne stanowisko umożliwia diagnostykę oraz badanie pomp wyporowych (pompy zębatej, łopatkowej i wielotłoczkowej) w warunkach braku obciążenia, z obciążeniem statycznym oraz obciążeniem zmieniającym się w sposób dynamiczny. Zgromadzona aparatura umożliwia wyznaczenie charakterystyk statycznych badanej pompy, wyznaczenie jej sprawności, pomiary wibracji korpusu pompy, wydajności pompy oraz ciśnień. Następne stanowisko będące układem przekładni hydrostatycznej działającej w obiegu otwartym pozwala na badanie małogabarytowych silników hydraulicznych. Stanowisko umożliwia wyznaczanie sprawności badanego silnika wraz z pomiarem jego podstawowych parametrów eksploatacyjnych (ciśnienia, natężenia przepływu, prędkości obrotowej, rozwijanego momentu). Kolejne stanowisko do badania pojedynczych zaworów hydrostatycznych umożliwia wyznaczanie charakterystyk statycznych zarówno zwykłych zaworów (sterujących ciśnieniem i natężeniem przepływu) jak i zaworów proporcjonalnych.
Zgromadzona w laboratorium aparatura badawcza i pomiarowa obejmuje następujące przetworniki i czujniki pomiarowe:
- zespół przetworników pomiarowych do pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego w linii układu hydrostatycznego,
- przetworniki do pomiaru natężenia przepływu cieczy roboczej,
- czujniki temperatury,
- bezstykowe oraz stykowe przetworniki do pomiaru prędkości obrotowej wałów pomp i silników hydrostatycznych,
- przetworniki momentu obrotowego,
- magnetostrykcyjne przetworniki do pomiaru przemieszczeń tłoczysk siłowników,
- piezoelektryczne przetworniki do pomiaru wibracji korpusów elementów i układów.
Stanowiska badawcze zgromadzone w laboratorium:
- Stanowisko z serwomechanizmem elektrohydraulicznym liniowym.
- Stanowisko laboratoryjne z przekładnią hydrostatyczną pracującą w obiegu otwartym.
- Stanowisko laboratoryjne z przekładnią hydrostatyczną pracującą w obiegu zamkniętym.
- Stanowisko do diagnostyki pomp wyporowych.
- Stanowisko do badania pojedynczych zaworów ciśnieniowych i sterujących natężeniem przepływu.
Widok ogólny laboratorium napędu i sterowania hydraulicznego
Stanowisko do badania przekładni hydrostatycznej z otwartym obiegiem cieczy
Stanowisko do badania napędów liniowych
Stanowisko do badania serwozaworu przepływowego
Stanowisko do badania zaworów ciśnieniowych i sterujących natężeń przepływu
Przekroje wybranych elementów hydraulicznych
Stanowiska demonstracyjne z elementami hydraulicznymi
Stanowisko demonstracyjne pomp i silników wyporowych
Widok stanowiska do badania pomp wyporowych z układem pomiarowo-sterującym CRIO
W Laboratorium Cyfrowych Układów Automatyki prowadzone są zajęcia dydaktyczne, prace dyplomowe oraz badania z zakresu sterowania i regulacji układów z wykorzystaniem techniki cyfrowej.
Wyposażenie laboratorium to głównie sterowniki programowalne (PLC), przemienniki częstotliwości, napędy krokowe i serwonapędy.
Znajdujące się w laboratorium stanowiska dydaktyczne i badawcze umożliwiają implementację algorytmów regulacji ich testowanie na rzeczywistych obiektach, głownie układach napędowych.
Sterowniki i wzmacniacze napędów połączone są ze sobą w otwartą i bardzo wydajną sieć CC-link.
Opiekun laboratorium: Dr inż. Piotr Micek
Laboratorium Automatyzacji Procesów Produkcyjnych realizuje programy następujących przedmiotów.
- Podstawy automatyzacji i robotyzacji,
- Automatyzacja procesów produkcyjnych,
- Systemy wizyjne w automatyce i robotyce,
- Programowanie systemów wizyjnych 3D.
Zagadnienie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych realizowane są dwuetapowo. W pierwszym etapie realizowana jest tematyka związana z omówieniem podstaw automatyzacji. Jest to przygotowanie teoretyczne mające na celu omówienie procesu automatyzacji oraz zagadnień pomocniczych niezbędnych w jego przygotowaniu. Program w zakresie ćwiczeń praktycznych realizowany jest z wykorzystaniem pakietu oprogramowania umożliwiającego modelowanie, analizę i optymalizację zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Studenci zapoznają się z możliwościami budowy modelu procesu, a następnie uruchomienia i śledzenia wybranych parametrów procesu.
Drugi etap obejmuje przygotowanie rzeczywistego rozwiązania technicznego w formie zautomatyzowanego stanowisk wytwarzania. Szczególny nacisk położono na zapoznanie studenta z rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle i przygotowanie go do pracy na stanowisku inżyniera. W ramach etapu drugiego prowadzone jest tematyka w zakresie automatyzacji projektowania i wytwarzania a następnie śledzenia produkcji. Szczególny nacisk położono na sterowanie zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi z wykorzystaniem oprogramowania klasy MES. W laboratorium zabudowano 8 stanowisk dydaktycznych pełniących funkcję maszyn technologicznych umożliwiających budowę linii produkcyjnej. Współpraca stanowisk z oprogramowaniem klasy MES umożliwia przeprowadzenie zajęć laboratoryjnych, w ramach których studenci realizują uruchomienie systemu zbierania i analizy danych procesowych. Tematyka automatyzacji rozszerzona jest również o zagadnienia związane z projektowaniem, budową oraz programowaniem zrobotyzowanych stanowisk wytwarzania. Laboratorium wyposażone jest w robota przemysłowego firmy Kawasaki oraz ploter frezujący. Studenci realizują w ramach nauki projekty wymagające znajomości procesu projektowania części i zespołów oraz projektowania stanowisk wytwarzania w systemach zautomatyzowanych i zrobotyzowanych.
Tematyka wykorzystania systemów wizyjnych w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych obejmuje omówienie zagadnień budowy systemów wizyjnych pod kątem realizacji przemysłowych zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. W zakresie ćwiczeń praktycznych realizowany jest projektowanie i dobór elementów systemu wizyjnego, przygotowanie algorytmu pomiarowego oraz oprogramowanie i uruchomienie systemu. Zadania do aplikacji wizyjnych dobrane są z myślą o samodzielnej realizacji przez studenta zadań pomiarowych występujących w procesie produkcji wyrobów w różnych branżach przemysłu. Omawiana jest również tematyka projektowania i budowy maszyn wyposażonych w systemy wizyjne przeznaczonych do pracy w zautomatyzowanych systemach kontroli parametrów produktu i procesu. Laboratorium LAPP wyposażone jest w stanowiska wizyjne stanowiska dydaktyczne umożliwiające budowę zautomatyzowanych systemów kontrolno-pomiarowych wykorzystujące technologie wizyjne w ocenie procesów produkcyjnych. W ramach realizacji przedmiotów wykorzystywane jest doświadczenie przemysłowe kierownika Laboratorium LAPP dr inż. Andrzeja Siomy poparte wdrożeniami automatyki jak i systemów wizyjnych w przemyśle polskim.
Lista laboratoriów z opisami, w których odbywają się zajęcia: